EZpoint – בניית אתרים לעסקים

אתר עם מערכת ניהול תוכן

אתר עם מערכת ניהול תוכן או אתר סטטי?

במאמר זה ננסה לסקור את כל היתרונות אל מול החסרונות בבניית אתר שמנוהל על ידי מערכת ניהול (לצורך העניין וורדפרס) אל מול אתר סטטי, כלומר אתר שאינו דינאמי ואינו מאפשר עריכה
וניהול של תכנים דרך לוח בקרה או ממשק לבעלי גישה. ואני מדגיש, "ננסה" כי בפועל ההבדלים עצומים ויש אולי עשרות אם לא מאות יתרונות שאפשר לזקוף לטובת אתר דינאמי מבוסס מערכת ניהול.
לכן ראשית, ארחיב בכל נושא ואפרט ולאחר מכן נסקור יחד את היתרונות אל מול החסרונות.

אתר אינטרנט סטטי

נתחיל ונאמר, שלא כל אתר אינטרנט שאנחנו בונים, אכן מצריך מערכת ניהול תוכן (CMS) למרות שכיום רוב חברות בניית אתרים בשוק מתבססות על מערכת ניהול תוכן, קיימים מספר סוגים עיקריים בשוק של מערכות מהסוג הזה,
הנפוצה ביותר הינה וורדפרס (wordpress) וקיימים גם מערכות בפיתוח אישי, כלומר מערכות ניהול ששייכות לאותה חברת בניית אתרים והיא פיתחה אותה לפי הדרישות של הלקוחות שלהם או לפי האפיון אתר שהם מציעים ללקוחות.
ראשית חשוב לציין, כל אתר יכול "לתפקד" הכוונה לפעול – גם ללא מערכת ניהול. חשוב להסביר זאת לאנשים שאינם מכירים את המושגים הטכניים הללו. ברגע שאנחנו רוצים לבנות אתר באינטרנט, אנחנו צריכים לראות מה הדרישות שלנו
מבחינת ניהול התוכן באתר, מספיק שאנו בתור בעלי האתר יודעים שנרצה לעדכן תוכן או לכתוב מאמר אחת לשבוע, או אחת לחודש, זה כבר עילה לשימוש במערכת ניהול תוכן ובעצם אנחנו נדרוש בניית אתר דינאמי ולא סטטי. כדי שלא נצטרך
לסחוב בעלויות תחזוק חודשיות או עדכון תכנים.
אתר סטטי הינו אתר שמורכב ממספר דפים מוגדרים מראש, המכילים עיצוב \ תמונות \ טקסט ואינם ניתנים לשינוי או עריכה בצורה שאינה על ידי איש מקצוע, שיודע להתעסק עם "קוד" או לפחות מבנה בסיסי של דף אינטרנט (HTML MARKUP)
חברות בניית אתרים בדרך כלל נוהגות לשווק באגריסביות אתרים מהסוג הזה, כדי שיוכלו להוזיל בעלויות, וכמובן הדובדבן שבקצפת – לגבות דמי תחזוקה או ניהול בעבור כל שינוי קטן של הלקוח.
לכן, לדעתי, זו כבר סיבה מספיק טובה להוסיף עוד כמה שקלים לתקציב הפרוייקט או האתר שאתם רוצים לבנות ולגשת מלכתחילה לבניית אתר דינאמי מבוסס מערכת ניהול תוכן.

לצורך ההדגמה, נשתמש בפרוייקט הנפוץ ביותר כיום בחברות בניית אתרים, והוא כמובן אתר תדמית. אשר מתאים לבעלי עסקים קטנים ובינונים שבסך הכל רוצים ייצוג ראוי בעולם האינטרנט. (על זה ארחיב במאמר נפרד).

אתר תדמית סטטי ללא מערכת ניהול תוכן:

יתרונות

 • – מחיר זול אבל ההפרש אף פעם לא משמעותי כל כך.
 • – זמן הקמה, בדרך כלל אתרים מהסוג הזה אמורים להיות מוכנים תוך 3 עד 7 ימים, בהנחה שהגשתם את כל החומר העיצובי והטקסטים מראש, ואין ריג'קטים או דחיות מהלקוח, וכדומה.
 • – הוצאות אחסון, כמעט אפסיות. מכיוון שהאתר מורכב ממספר דפים קבוע, שמכילים גם הם טקסט ולא מעבר.
 • – עדכון תכנים, הוספה או עריכה של דפים ותמונות באתר תדמית סטטי בדרך כלל תתבצע על ידי המפתח של האתר או החברה שמספקת לכם תמיכה, מאחר ואין מערכת ניהול, הלקוח הפשוט לא מורשה להתעסק בקוד עצמו של האתר (מנסיבות ברורות).
  יתרון זה אמנם חוסך לכם זמן והתעסקות, אבל לא בהכרח כסף.

חסרונות

 • – תלות קבועה בחברה או ספק פרטי לצורך שינויים והוספת תכנים באתר.
 • – השפעה ישירה על קידום בגוגל ומנועי החיפוש, שמעדיפים כמובן אתר דינאמי שמתעדכן על בסיס יומי (או במקרה הזה, שבועי-חודשי).
 • – חוסר גמישות מוחלט בכל הקשור להוספת מידע חדש על ידי הלקוח, עמודים או וידאו. בעצם כל אלמנט שהאתר מכיל, אפילו אם נרצה רק לתקן שגיאת כתיב קטנה בעמוד הראשי, נצטרך לשם כך לפנות למי שבנה לנו את האתר. מתסכל נכון?

אתר אינטרנט מבוסס מערכת ניהול תוכן

כמו שכבר הספקתם להבין מהפסקה הקודמת, אתר אינטרנט בעל מערכת ניהול תוכן הוא בעצם אתר הרבה יותר גמיש, נוח, ומתקדם מבחינה טכנולוגית.
מערכת הניהול בעצם מאפשרת לנו להכנס למעין לוח בקרה (מוסתר עבור גולשים רגילים) ובאמצעותו לנהל באופן שותף את התוכן באתר, ושאני אומר לנהל אני מתכוון הרבה מעבר ללהוסיף טקסט או לערוך תמונה, ברוב המערכות עליהם מתבססים האתרים בשוק כיום,
ישנם עשרות אופציות, החל מהוספה ועריכה של קטגוריות, ועד הוספת פלאגינים ופיצ'רים לאתר שהם בפני עצמם פותחים לנו עוד עשרות אופציות שונות במערכת. (בהנחה שאנחנו מדברים על אתר וורדפרס).

לצורך ההשוואה אשתמש שוב באתר מסוג תדמית כדי לסקור את היתרונות והחסרונות (הלא רבים) של אתר אינטרנט מבוסס מערכת ניהול תוכן:

חסרונות

 • מחיר: קיים הפרש ניכר בין אתר סטטי לאתר וורדפרס (לצורך העניין).
 • אחסון: אתר עם מערכת ניהול בדרך כלל דורש קצת יותר נפח אחסון, כל השאר כמובן תלוי באתר עצמו, נפח גולשים ועוד פרטים (זה כבר נושא אחר של מאמר).
 • זמן והתעסקות: עליכם להוסיף בעצמכם את התכנים לאתר, ולערוך בהתאמה.

יתרונות מערכת הניהול:

 • – שליטה וגמישות מלאה בכל האלמנטים והרכיבים באתר, ללא תלות או צורך בגורם חיצוני או מקצועי.
 • – תוכלו בעצמכם להוסיף ולערוך דפים באתר ללא הגבלה.
 • – לטווח הארוך, תחסכו המון על דמי ניהול ואחזקה שהיו דורשים ממכם במידה והייתם תלוים בפרילנסר או ספק חיצוני שינהל לכם את האתר.
 • – התאמה אישית לצרכי הלקוח: לדעתי זה היתרון הגדול מבין כולם, אתר מבוסס מערכת ניהול פותח לכם הרבה יותר אפשרויות בעולם האינטרנט, תוכלו להפוך את האתר לחנות וירטואלית, או לשלב בין אתר תדמית לבלוג, בעצם לעשות מה שעולה על דעתכם,
  באתר סטטי אנחנו בעצם מקובעים למספר עמודים קבועים מראש ועם זה נצטרך להתמודד.

אז בהנחה שאתם בעלי עסק או שיש לכם פרוייקט \ רעיון ואתם רוצים להקים אתר באינטרנט,
תחשבו שוב לפני שתגידו "כן" למחיר הזול ביותר שתקבלו. כי לפעמים, המחיר לא כולל מערכת ניהול תוכן לאתר, וכמו שהמשפט אומר "קמצן משלם פעמיים" (מבלי להעליב חלילה :))
גם לנו בתור חברת בניית אתרים יש עדיפות לספק אתרים מבוססי מערכת ניהול, כדי להקל על הלקוחות שלנו בכל הקשור לאתר שלהם.
אנו מספקים כמובן הדרכה מלאה על מערכת הניהול ותמיכה בנושא. לכן אין ממה לחשוש, גם אם זה נשמע לכם כמו משהו גדול שמצריך ידע טכני, אל דאגה, אתם בידיים טובות.

לקבלת מידע נוסף על בניית אתר לעסק שלך

התקשר כעת : 072-392-7680

סגירת תפריט
חייג עכשיו